Промоција на книгата „Македонска љубовна лирика“

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Во чест на 90-годишнината од раѓањето на Петре М. Андреевски, издавачката куќа „Матица македонска“ вечер од 19 часот во Паркот на книгите на „Матица ексклузив“ ќе ја промовира книгата „Македонска љубовна лирика“.Изданието е приредено од Весна Мојсова-Чепишевска и...

Breaking news:

Совети за мачнините при летање

Перт, 11 јyни 2024 (МИА) - При патување со авион,...

Никол Кидман и Зак Ефрон во нов филм на „Нетфликс“

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Популарните актери Никол Кидман...

Која е разликата помеѓу дизел и бензин?

Разликата помеѓу дизел и бензин се огледува во различни...

„Под Сена“ – нов хорор-филм за ајкула

Париз, 7 јyни 2024 (МИА) - Нов хорор-филм за ајкула...

ИНТЕРВЈУ

КОЛУМНА

КОМЕНТАР

КУЈНА

Како настануваат дупките во швајцарското сирење?

Цирих, 4 март 2024 (МИА) - Швајцарското сирење има цврста,...

ЗДРАВЈЕ И СТИЛ

Древна кинеска техника за намалување на крвниот притисок

Москва, 4 јyни 2024 (МИА) - Високиот крвен притисок, нарекуван и хипертензија, е еден од најчестите здравствени проблеми со коишто се...

Зошто некои луѓе речиси никогаш не се разболуваат?

Лос Анџелес, 4 јyни 2024 (МИА) - Урбаната легенда говори...

Лек за слабеење кој ја зголемува плодноста кај жената

Лос Анџелес, 29 март 2024 (МИА) - Лекот за дијабетес...

Над половина од жителите на Европа имаат прекумерна тежина, кај нас 55,7 проценти

Скопје, 25 март 2024 (МИА) – Над половина од возрасните...

Американец доби модифициран бубрег од свиња, прво вакво пресадување во историјата

Бостон, 22 март 2024 (МИА) - Свински бубрег првпат е...

Современите луѓе од градот ја губат способноста за варење хранливи билки

Бершива, 20 март 2024 (МИА) - На западната индустриска исхрана...

Диетите со часовна рамка можна причина за повисока смртност од срцеви болести

Шангај, 19 март 2024 (МИА) - Луѓето кои следат диети...

Закони против тн. „евтина мода“ првична одобрен во француското Собрание

Париз, 15 март 2024 (МИА) - Долниот дом на француското...

Најлесната чанта од тврд материјал досега

Париз, 7 март 2024 (МИА) - На Неделата на модата...
spot_imgspot_img

ПАТУВАЊЕ

Совети за мачнините при летање

Перт, 11 јyни 2024 (МИА) - При патување со авион, на многумина им се случуваат болки во стомакот, надуеност или запек. Некои тоа го припишуваат само на стравот од летање, но тоа може да му се...

Топ-10: Гренобл е град со најдобар квалитет на живот во светот

Оксфорд, 7 јyни 2024 (МИА) - Квалитетот на живот е важен показател што вообичаено се зема предвид при рангирањето на најдобрите градови во светот. Сè - од гастрономски понуди до стапката на криминал може да влијае...

Авиолинија Скопје-Крф од 1 јуни со Ејџијан Ерлајнс

Скопје, 2 април 2024 (МИА) -  Директна сезонска авиолинија од Меѓународниот Аеродром Скопје до Аеродромот Крф  ќе биде воведена од 1 јуни годинава. Патувањето до оваа  летна дестинација ќе трае еден час и 15-тина минути, објави...

АВТОМОБИЛИЗАМ

Која е разликата помеѓу дизел и бензин?

Разликата помеѓу дизел и бензин се огледува во различни аспекти, како што се составот, начинот на согорување, ефикасноста, перформансите, емисијата на...

Најгрдиот автомобил на светот, според „златниот пресек“

Лондон, 6 јyни 2024 (МИА) - Компанијата „Ванарама“ од Велика Британија спроведе истражување, па со помош на математиката, науката и древниот „златен...

Новата Toyota C-HR со супер перформанси на краш тестот (ВИДЕО)

Новата генерација на Toyota C-HR е меѓу првите автомобили...

„Ван Хол“ доби нови сопственици

Брисел, 11 април 2024 (МИА) - Белгискиот производител на автобуси...

Лада со раст на продажбата и производството

И покрај санкциите и воената состојба во Руската Федерација,...

Новото Renault Twingo од 2026 година ќе се произведува во Словенија

Од овој месец францускиот производител Renault ќе започне со...

13 годишник се забил со Lamborghini Hurracan

Несекојдневна вест доаѓа од Канада. Тамошните медиуми пренесуваат дека...

ТЕХНОЛОГИЈА

„Епл“ работи на новиот „Ајфон“ со преклоп

Лос Анџелес, 4 јyни 2024 (МИА) - Пазарот на паметни...

Кина ги забрани „Интел“ и „АМД“ процесорите од САД

Пекинг, 26 март 2024 (МИА) - Кина воведе нови правила...

Нова видеоигра „Кол оф дјути“ за паметни телефони

Лос Анџелес, 25 март 2024 (МИА) - „Актавижн“ (Activision) ја...

ЗАБАВА

МУЗИКА И ФИЛМ

Никол Кидман и Зак Ефрон во нов филм на „Нетфликс“

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Популарните актери Никол Кидман и Зак Ефрон се главните ѕвезди во новиот филм на „Нетфликс“, што ќе може да...

„Под Сена“ – нов хорор-филм за ајкула

Париз, 7 јyни 2024 (МИА) - Нов хорор-филм за ајкула...

Промоција на „Нудист“, новиот албум на Пијан Славеј

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) – „Нудист“, новиот албум на...

Премиера на македонскиот документарен филм „Патот на престапникот“

Скопје, 2 април 2024 (МИА) -  Во Кинотека вечер ќе...

Стивен Сигал ги посети жртвите од терористичкиот напад во Москва

Москва, 28 март 2024 (МИА) - Глумецот Стивен Сигал ги...

Најавена преработка на „Пирати од Карибите“

Лос Анџелес, 27 март 2024 (МИА) - Продуцентот Џери Брукхајмер,...

КУЛТУРА И НАУКА

РЕЛИГИЈА

КАРИЕРА И РАЗВОЈ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Манчестер сити и Интер со најмногу играчи на ЕВРО2024

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) – Најмногу играчи на претстојното Европско фудбалско првенство ќе имаат Манчестер Сити и Интер, по 13 фудбалери.Од англискиот првак Манчестер...

Русија изврши напад од воздух врз Киев, соопшти украинската армија

Киев, 12 јуни 2024 (МИА) - Руските сили утрово извршија воздушен напад со ракети и беспилотни летала врз Киев, соопшти украинската војска на Телеграм. Според...

Седница на Генералното собрание на ЗЕЛС, ќе се обрати и мандатарот за формирање нова влада, Мицкоски

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Северна Македонија (ЗЕЛС) денеска ќе ја одржи шестата седница на Генералното...

Промоција на книгата „Македонска љубовна лирика“

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Во чест на 90-годишнината од раѓањето на Петре М. Андреевски, издавачката куќа „Матица македонска“ вечер од 19 часот во...

Сончево и многу топло со мала облачност

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено...

ОН: „Шокантен“ пораст на кршењето на правата на децата во војните

Њујорк, 12 јуни 2024 (МИА) - Насилството врз децата за време на вооружените конфликти достигна „екстремни нивоа“ во 2023 година со „шокантно“ зголемување на сериозните...
spot_imgspot_img

ПОПУЛАРНО