Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат од кризата, оние од Азија, поточно кинеските, јуришаат кон врвот. Најдобар доказ за тоа е производителот BYD кој откако започна со освојување на европскиот пазар се реши да се фокусира и на оној преку...

Breaking news:

Востоличен Митрополитот Крушевски и Демирхисарски г. Јован

Денеска, во историскиот храм-паметник „Свети Николај Чудотворец“ во херојскиот...

Четврта Малореканска научна конференција

Во деновите помеѓу 2 и 5 септември, Свештената Бигорска...

ИНТЕРВЈУ

КОЛУМНА

КОМЕНТАР

КУЈНА

ЗДРАВЈЕ И СТИЛ

spot_imgspot_img

ПАТУВАЊЕ

АВТОМОБИЛИЗАМ

Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат од кризата, оние од Азија, поточно кинеските, јуришаат кон врвот. Најдобар доказ...

ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА

МУЗИКА И ФИЛМ

КУЛТУРА И НАУКА

РЕЛИГИЈА

КАРИЕРА И РАЗВОЈ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство. Ова е можеби најстариот видео запис поврзан со традиционалната Галичка свадба. Снимена во 1955 година,...

Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат од кризата, оние од Азија, поточно кинеските, јуришаат кон врвот. Најдобар доказ за тоа е...

Селото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

„Ако некогаш те донесе патот драги малечок пријатели во Кочани тогаш продолжи уште неколку километри во правец на Делчево ако сакаш да се сретнеш...

Кратово – да се биде или не

„Оваа е сопствена моја куќа. Јас се викам Павле Видиков и тука сум роден уште во 10 година“. Со овие зборови изустени кратовецот Павле...

Познато непознато Порече

Започнува со селото Девич. Оваа репортажа снимана во 1980 година ќе ги врати сеќавањата на повозрасните на едно поинакво Порече. Порече со живот. А...

Интервју со Тома Савиќ – поранешен директор на Застава

Екипата на Македонија Денес ја имаше честа да го интервјуира поранешниот заменик директор на крагуевачка Застава, Тома Савиќ. Повозрасните и поупатени во автомобилската индустрија...
spot_imgspot_img

ПОПУЛАРНО

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство....

Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат...

Селото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

„Ако некогаш те донесе патот драги малечок пријатели во...

Кратово – да се биде или не

„Оваа е сопствена моја куќа. Јас се викам Павле...

Познато непознато Порече

Започнува со селото Девич. Оваа репортажа снимана во 1980...