Приведен велешанец поради предизвикување пожар

Скопје, 21 јули 2024 (МИА) - Велешанец е приведен денеска под сомнение дека предизвикал пожар кај депонијата што се наоѓа на патот од село...

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Тренд на зголемување на заразените, хоспитализираните и починатите од Ковид-19 во Грција е регистриран во изминатата седмица, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ), јави дописничката на МИА...
Тирана, 18 јули 2024 (МИА) – Албанскиот парламент едногласно, со 96 гласа „за“, ја усвои декларацијата за укинување на „законот за војна“ што Грција го има со Албанија, од 1940 година.Декларацијата ја предложи Партијата за правда, интеграција...

Во Црна Гора, БИХ и делови од Хрватска црвено предупредување за топлотен бран

Подгорица, 16 јули 2024 (МИА) - Земјите од регионот и денеска се под метеоролошки предупредувања за топлотен бран. Во цела Црна Гора и БиХ, како и делови од Хрватска е прогласено црвено предупредување за топлотен бран,...
Вашингтон, 21 јули 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека се повлекува од трката да биде претседател за втор мандат, јави ДПА.Објавата на неговиот личен „X“ профил дојде по големиот притисок од неговата...

Сијарто: Зеленски го вовлекува НАТО во украинскиот конфликт, а тоа значи светска војна

Будимпешта, 19 јули 2024 (МИА) - Владимир Зеленски сака да го вклучи НАТО во украинскиот конфликт, а учеството на една земја од алијансата во конфликтот со Русија ќе значи светска војна - мирот мора да се склучи...

Бајден се враќа на предизборните активности следната недела

Вашингтон, 19 јули 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се врати во предизборната кампања следната недела, по самоизолацијата поради благи симптоми на Ковид-19, изјави денеска шефицата на неговиот изборен штаб Џен О’Мали Дилон.Таа рече дека...
ФУДБАЛ
КОШАРКА
РАКОМЕТ
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Добивајте вести на e-mail

Добивајте ги најважните вести на неделата на Вашата електронска пошта

Следете не'

„Го нема Чакаларов, ја нема Македонија“

...Чакаларов и неговата чета биле гонети од страна на грчките сили, а на 4 јули во Чеган четата била предадена. Тогаш дошло до судир во кој Чакаларов бил полесно повреден, а четата се поделила на два дела. Иван Попов и Панде Сидов заминале за Баница, каде на 5 јули биле поразени. Истиот ден и четата на Чакаларов е растурена, тој повторно бил ранет, но...

Нерези и Манастирот „Св. Пантелејмон“ во 1978 година (ВИДЕО)

Горно Нерези и Манастирот „Св. Пантелејмон“ во емисијата „Закопана мистрија“ која се емитуваше на РТВ Скопје во текот на 1978 година.https://youtu.be/pwgLaN-S1Ek
spot_img