Манчестер сити и Интер со најмногу играчи на ЕВРО2024

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) – Најмногу играчи на претстојното Европско фудбалско првенство ќе имаат Манчестер Сити и Интер, по 13 фудбалери.Од англискиот првак Манчестер...

Курти: Немаме проблеми со Србите, туку со Србија

Приштина, 11 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Косово нема проблем со локалните Срби во северните општини, туку со Белград, „кој не се огради ниту од Милошевиќ во тоа време, ниту од...
Тирана, 11 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Интерпол, Ахмед Насер Ал Раиси на 51. Регионална конференција на Интерпол за Европа, што денеска почна во Тирана, и ќе трае до четврток, оцени дека „глобалната безбедност останува приоритет“.Во...

Робертсон: Земјите од ЕУ треба да бидат подготвени на секоја закана од Русија

Приштина, 11 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска во Приштина изјави дека земјите од Европската унија мора да бидат подготвени „на каква било закана од Русија и нејзините сојузнички земји“.Учествувајќи на Самитот...
Киев, 12 јуни 2024 (МИА) - Руските сили утрово извршија воздушен напад со ракети и беспилотни летала врз Киев, соопшти украинската војска на Телеграм. Според првичните информации, во главниот град нема жртви или штети. Властите, објавија дека...

ОН: „Шокантен“ пораст на кршењето на правата на децата во војните

Њујорк, 12 јуни 2024 (МИА) - Насилството врз децата за време на вооружените конфликти достигна „екстремни нивоа“ во 2023 година со „шокантно“ зголемување на сериозните прекршувања, иако податоците за Газа се нецелосни, се вели во годишниот извештај...

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Париз, 11 јуни 2024 (МИА) - Левичарската опозиција во Франција најави дека заедно ќе оди на предвремени парламентарни избори подоцна овој месец за да се бори против партијата на претседателот Емануел Макрон и десничарското движење на Марин...
ФУДБАЛ
КОШАРКА
РАКОМЕТ
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Добивајте вести на e-mail

Добивајте ги најважните вести на неделата на Вашата електронска пошта

Следете не'

Извршил самоубиство, за да не падне во рацете на бугарските фашисти – 81 година од смртта на Тодор Ангеловски

На денешен ден 1943 година во битолското село Лавци починал Тодор Ангеловски, попознат како Тошо Даскалов.Потекнува од селско занаетчиско семејство. Основното четиригодишно училиште го завршил во Лавци. Потоа се запишал во Државната мешовита реална гимназија во Битола, а во учебната 1925/26 година, во Учителската школа во Прилеп. Уште како ученик во Учителската школа, веќе се оформил како напреден младинец. По завршувањето на образованието учителствувал...

Скопје во 1965 година (ВИДЕО)

Видео инсерти од пост-земјотресно Скопје од 1965 година.https://youtu.be/NQNTvQeQVJI
spot_img