ПочетнаВестиБизнис и Економија

Бизнис и Економија

spot_img

Германија го олесни влезот на работници од земји вон ЕУ, двојно зголемен бројот од Западен Балкан

Берлин, 1 јуни 2024 (МИА) – Во Германија денеска стапија во сила новите правила во врска со визите за квалификувани работници од земји надвор од...

Германскиот чоколаден бренд Ритер Спорт го брани работењето во Русија

Берлин, 30 мај 2024 (МИА) – Шефот на германскиот производител на чоколади Ритер Спорт (Ritter Sport), Андреас Ронкен, ја бранеше одлуката на неговата компанија да...

Поскапени поштенските и курирските услуги

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Цените на поштенските и курирските услуги во првото тримесечjе од годинава пораснале за 3,8 проценти во споредба со првото...

Овоштари од Пијанец и Малеш договараа стратегија за подобрување на состојбата со модрата слива

Пехчево, 31 мај 2024 (МИА) – Производителите на модра слива од пехчевско, беровско и делчевско денеска дебатираа околу моменталното производство на сливата, нејзиниот квалитет, третирањето,...

Почнува деветтиот Економски форум во грчкиот град Делфи

Атина, 10 април 2024 (МИА) – Под централен наслов „Големата транзиција“, во грчкиот планински град со античко значење Делфи, денеска започнува деветтиот Економски форум, на...

МФ: Приходите во Буџетот во првиот квартал повисоки од лани и во рамки на планираното

Скопје, 8 април 2024 (МИА) - Министерството за финансии соопшти дека во првиот квартал од годинава се реализирани приходи во износ од 69,4 милијарди денари...

„Ван Хол“ најави отпуштање на меѓу 1550 и 1850 работници во Белгија

Брисел, 8 април 2024 (МИА) - Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“, кој има свој погон и во ТИРЗ „Бунарџик“ крај Скопје, ќе го сведе...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави

spot_img