Здравје

spot_img

Лек за слабеење кој ја зголемува плодноста кај жената

Лос Анџелес, 29 март 2024 (МИА) - Лекот за дијабетес „Оземпик“ (Ozempik), којшто многу жени го користат и за губење килограми, има уште еден „неочекуван...

Над половина од жителите на Европа имаат прекумерна тежина, кај нас 55,7 проценти

Скопје, 25 март 2024 (МИА) – Над половина од возрасните граѓани во земјава имаат прекумерна тежина, а „подебели“ во регионот се само Хрватите, покажува анализата...

Американец доби модифициран бубрег од свиња, прво вакво пресадување во историјата

Бостон, 22 март 2024 (МИА) - Свински бубрег првпат е успешно пресаден на жив човек, во американската Општа болница во Масачусетс. Според соопштението, генетски преуредениот...

Современите луѓе од градот ја губат способноста за варење хранливи билки

Бершива, 20 март 2024 (МИА) - На западната индустриска исхрана веќе значително ѝ недостасуваат растителни влакна, според науката, и се чини дека тоа суштински го...

Диетите со часовна рамка можна причина за повисока смртност од срцеви болести

Шангај, 19 март 2024 (МИА) - Луѓето кои следат диети со периодично гладување во временска рамка, може да бидат повеќе склони кон смрт предизвикана од...

Луѓето со одредени крвни групи полесно се справуваат од маснотиите

Њу Делхи, 14 март 2024 (МИА) - Луѓето со одредени крвни групи потешко се ослободуваат од масните наслаги, според нутриционистката Сима Кана од Њу Делхи,...

ФДА го одобри првиот лек за замастен црн дроб

Вашингтон, 15 март 2024 (МИА) - Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) вчера го одобри лекот на „Мадригал фармацутикалс“ (Madrigal Pharmaceuticals) за третман на...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави

spot_img