Религија

spot_img

Папата Франциск упати молитви за погодените од поплавите во Казахстан

Рим, 10 април 2024 (МИА) - Папата Франциск денеска повика на молитви за жртвите од големите поплави во Казахстан, кои зафатија многу региони на оваа...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Скопје, 11 април 2024 (МИА) – Верниците од исламска веросиповед во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават празникот Рамазан Бајрам, кој се...

Вартоломеј повика на заеднички датум за празнување на Велигден

Истанбул, 3 април 2024 (МИА) – Севселенскиот патријарх Вартоломеј денеска ги повика сите христијани заедно да го слават Велигден.Патријархот изрази надеж дека ќе може да...

Папа Франциск: Радувајте се и не губете надеж и покрај кризите

Рим, 31 март 2024 (МИА) – Папата Франциск ги повика верниците на Велигденското бдение да се радуваат и да не губат надеж и покрај приватните...

Католиците го слават Велигден

Скопје, 31 март 2024 (МИА) - Најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден денеска го слават верниците на Римокатоличката црква.Во земјава традиционално централното одбележување се одржа...

Архиепископот на МПЦ-ОА г.г. Стефан испрати телеграма со сочувство до рускиот патријарх г.г. Кирил

Скопје, 24 март 2024 (МИА) - Архиепископот на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија г. г. Стефан испрати телеграма со сочувство до неговата светост, патријархот...

Епископ Марко богослужеше во делчевското село Габрово за празникот Прочка

Делчево, 17 март 2024 (МИА) - По повод празникот Прочка, во делчевското село Габрово се одржа богослужба со која чиноначалствуваше епископот Делчевско-каменички, г-н Марко. По...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави

spot_img