Свет

spot_img

Русија изврши напад од воздух врз Киев, соопшти украинската армија

Киев, 12 јуни 2024 (МИА) - Руските сили утрово извршија воздушен напад со ракети и беспилотни летала врз Киев, соопшти украинската војска на Телеграм. Според...

ОН: „Шокантен“ пораст на кршењето на правата на децата во војните

Њујорк, 12 јуни 2024 (МИА) - Насилството врз децата за време на вооружените конфликти достигна „екстремни нивоа“ во 2023 година со „шокантно“ зголемување на сериозните...

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Париз, 11 јуни 2024 (МИА) - Левичарската опозиција во Франција најави дека заедно ќе оди на предвремени парламентарни избори подоцна овој месец за да се...

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува...

ЕК предлага продолжување на привремената заштита на бегалците од Украина до 2026 година

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Европската комисија денеска донесе одлука да му предложи на Советот на ЕУ продолжување на мерката за привремена заштита на...

Макрон го поддржа планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

Париз, 1 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа американскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа, изјавувајќи дека работи со...

Орбан: Мора да спречиме Европа да влезе во војна со Русија

Будимпешта, 1 јуни 2024 (МИА)  - Унгарија сака да ја спречи Европа да влезе во војна со Русија, изјави денеска премиерот Виктор Орбан на митингот...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави

spot_img