ПочетнаМагазинКултура и наука

Култура и наука

spot_img

Промоција на книгата „Македонска љубовна лирика“

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Во чест на 90-годишнината од раѓањето на Петре М. Андреевски, издавачката куќа „Матица македонска“ вечер од 19 часот во...

Продолжен рокот на конкурсот за поетската награда „Млада Струга“ 2024

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Со Одлука на Управниот одбор на НУМ „Струшки вечери на поезијата“ рокот на конкурсот за поетската награда „Млада Струга“...

Сатиричната комедија „Бардо Тодор“ премиерно во Могила и Новаци

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Црната сатирична комедија „Бардо Тодор“, изготвенa во продукција на „New Clаp“, а поддржана од Центарот за истражување и информирање...

„Градот ме тера да пеам“ музичка програма во Битола

Битола, 13 април 2024 (МИА) - Во Битола денеска ќе се реализира целодневен музички настан „Градот ме тера да пеам“ во рамки на програмата на...

Фестивал на грчки филм во Скопје и Битола

Скопје, 7 април 2024 (МИА) - Во Кинотеката на Северна Македонија вечер во 20 часот ќе биде отворен четвртиот Фестивал на грчки филм кој ќе...

Промоција на книгата „Има ли и страна петта?“ на Васил Мукаетов во „Литература.мк“ во Сити мол

Скопје, 4 април 2024 (МИА) - Книгата за деца „Има ли и страна петта?“ на Васил Мукаетов, денеска ќе биде промовирана во „Литература.мк“ во „Скопје...

Закажан втор концерт на проектот Македонисимо

Скопје, 31 март 2024 (МИА) – По распродадениот прв концерт на оркестарската верзија на проектот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите, закажан за 1 април,...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави

spot_img