spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаВестиЛокалноВандализам во црквата „Св.Петка“ во делчевското село Селник

Вандализам во црквата „Св.Петка“ во делчевското село Селник

Делчево, 2 април 2024 (МИА) – Непознати сторители во изминатиот период извршиле вандализам во црквата „Св.Петка“ во делчевското село Селник. Случајот го потврдија од црковниот одбор во селото и велат дека за време на вандалскиот чин, причинета е материјална штета.

-Во текот на изминатата недела, регистрирано е оштетување на главната врата за влез во црквата. Искршен е катанецот кој специјално беше набавен да се заштити црквата, а недостигаат и повеќе банкноти и монети кои отсекогаш стоеле во црквата, информираа од црковниот одбор.

Оттаму апелираа до гостите намерници при посета на црквата да се однесуваат во духот на христијанството.

-Апелираме да не се злоупотребува просторот околу и во самата црква, да се чува инвентарот и да не се врши никаква штета, бидејки се работи за една од најстарите цркви на овие простори, додадоа од црковниот одбор во село Селник.

Црквата „Св Петка” во селото Селник е една од најстарите во Делчевско прогласена за споменик на културата од национално значење од страна на Министерството за култура.

Случајот, како што посочија од црковниот одбор, е пријавен до надлежните органи.

Од Валери Спасевски, Делчево Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img