ПочетнаДијаспора

Дијаспора

spot_img

Апел за масовно попишување на Македонците од областа Гора, Призренска Жупа и цело Косово

5 април 2024 година, Драгаш, Косово - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува јавен повик до Македонците во областа Гора, Призренска Жупа и цело Косово,...

МД „Илинден“: Ги повикуваме Македонците во Гора на Косово, на пописот да се изјаснат тоа што од секогаш биле – Македонци

Дебар, 5 април 2024 (МИА) - Македонско друштво „Илинден“-Тирана, ги повика Македонците во областа Гора, Република Косово, на пописот на населението, што почна денеска, да...

Дијаспората ќе гласа само за претседател, нема доволно пријави за изборите на пратеници

Скопје, 20 март 2024 (МИА) - Вкупно 2954 наши иселеници се пријавиле за гласање во странство на претстојните претседателски и парламентарни избори 2024. Од вкупниот...

Поради технички проблеми со веб-страницата продолжен рокот за пријавување на гласачите од дијаспората

Скопје, 18 март 2024 (МИА) - Поради технички проблеми со веб-страницата  www.dijaspora.sec.mk пријавувањето на гласачите во дијаспората се продолжува до 19 март 2024 година до 9 часот,...

Во сеќавање на Стојан Георгиев Томовичин – неуморниот борец за Македонија

На 18 март 1938 година во Петрич, Пиринска Македонија бил роден СТојан Георгиев, македонски национален деец и истакнат борец за националните права на Македонија...

МД „Илинден“-Тирана го поздрави приемот на МАЕИ во ЕФА

Дебар, 10 март 2024 (МИА) - Македонско друштво „Илинден“-Тирана ја поздрави одлуката на Генералното Собрание на Европската слободна алијанса (ЕФА) за прием на Македонска алијанса...

МТЕЛ: Важна информација за сите наши луѓе кои живеат во Германија!

Во ова брзо време сите сакаме животот да ни биде поедноставен. Конечно, со својот мобилен телефон можете да ги промените сите временски зони, контитненти,...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави

spot_img