spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаВестиБалканЛекот за деца „Флуимукан Јуниор“ ( ACC Kids ) повлечен од српскиот...

Лекот за деца „Флуимукан Јуниор“ ( ACC Kids ) повлечен од српскиот пазар

Белград, 3 април 2024 (МИА) – Компанијата „Sandoz d.o.o.“ и Хрватската агенција за лекови и медицински производи Халмед минатата недела објавија дека серијата на лекот Fluimukan Junior 20 милиграми/милилитри, орална употреба, се повлекува од пазарот поради сомневање за контаминација на течноста со честички од пакувањето, јави дописникот на МИА од Белград.

Споменатиот лек е присутен под друго трговско име и се вика ACC Kids 20mg/ml 100 ml. Кај него не е потврдено присуство на честички. Сепак, компанијата како мерка на претпазливост ја повлекла серијата на лекот, пишуваат српските медиуми.

Споменатиот лек наречен Fluimukan Junior 20 mg/ml не е регистриран во Србија. Присутен е под друго трговско име и се вика ACC Kids 20mg/ml 100 ml. Имајќи предвид дека пациентите се наш приоритет во сè што правиме, тесно соработуваме со релевантните власти за да се осигураме дека нашите лекови се усогласени со регулаторните барања и највисоките стандарди за квалитет, изјавија од компанијата.

Неодамна на германскиот пазар е откриен производ во кој се пронајдени делови од честички од контактна амбалажа, т.е. внатрешната страна на капачето од шишето. Самата амбалажа е направена од материјал одобрен од FDA и ЕУ, така што наведените честички се безопасни. Овие честички не се потврдени во производите што се наоѓаат на српскиот пазар.

Како мерка на претпазливост, компанијата веднаш иницираше превентивно повлекување на серијата на лекот на сите маркети. Во таа насока, аптеките и веледрогериите веќе ја прекинаа понатамошната дистрибуција на овие серии производи.

Од Оливер Бранковиќ, Србија Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img