spot_img

Манчестер сити и Интер со најмногу играчи на ЕВРО2024

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) – Најмногу играчи на претстојното Европско фудбалско првенство ќе имаат Манчестер Сити и Интер, по 13 фудбалери.Од англискиот првак Манчестер...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинАвтомобилизамНовата Toyota C-HR со супер перформанси на краш тестот (ВИДЕО)

Новата Toyota C-HR со супер перформанси на краш тестот (ВИДЕО)

Новата генерација на Toyota C-HR е меѓу првите автомобили кои се најдоа на краш тестот на Euro NCAP оваа година. Очекувано, кога е јапонскиот производител во прашање, овој автомобил освои максимални пет од пет.

Најдобар перформанс оствари во однос на безбедноста на децата и пешаците по 86%, еден процен повеќе од безбедноста на возрасните. Во однос на безбедносната асистенција освои 79%. Доколку се направи компарација со краш тестовите минатите години, овие резултати изгледаат за од 5 до 10 проценти полошо.

Тоа е така бидејќи од оваа година единствената акредитативна институција за оценка на безбедноста на возилата ги заостри значително критериумите.

Краш тестот е на новата C-HR може да го погледнете во продолжение.

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img