spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинТехнологијаАпликацијата „Телеграм“ блокираше илјадници налози поради повици на терористички напади

Апликацијата „Телеграм“ блокираше илјадници налози поради повици на терористички напади

Москва, 28 март 2024 (МИА) – Апликацијата „Телеграм“ пред четири дена почна да презема мерки за спречување на пораки со повици на терористички напади, соопшти денеска основачот на месинџерот Павел Дуров.

„Како резултат на тоа, беа стопирани десетици илјади обиди за испраќање такви пораки, а илјадници корисници кои учествуваа во овој флеш моб се соочија со трајно блокирање на нивните профили на Телеграм“, напиша тој на својот канал на „Телеграм“.

Дуров истакна дека почнувајќи од следната недела, сите корисници од Русија, Украина и Белорусија ќе можат да го ограничат кругот на оние кои можат да им испраќаат приватни пораки.

Според него, ќе се воведат решенија базирани на вештачка интелигенција за поефикасно филтрирање на таквите несакани пораки.

„Телеграм не е место за испраќање неовластено пошта и повици на насилство“, нагласи Дуров.

Од Сања Костовска Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img