spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортФудбалБразилски новинар објави лажна вест дека Алвеш извршил самоубиство

Бразилски новинар објави лажна вест дека Алвеш извршил самоубиство

Барселона, 10 март 2024 (МИА) – Бразилскиот новинар Пауло Албукерке кој има 11,7 илјади претплатници, на социјалните мрежи објави дека поранешниот фудбалер на Барселона и репрезентацијата на Бразил, Дани Алвеш извршил самоубиство.

Правните застапници на 40-годишниот Алвеш ја демантираа оваа шпекулација.

На 22 февруари, судот во Барселона го осуди 40-годишниот Алвеш на 4,5 години затвор за силување девојка во локален ноќен клуб во 2022 година. Покрај тоа, на фудбалерот му е наложено да плати 150 илјади евра на жртвата во вид на морална отштета.

На 1 март беше објавено дека шпанското обвинителство побарало да му се зголеми казната на Алвеш.

Покрај Барселона, Алвеш на клупско ниво играше за Севилја, Јувентус, ПСЖ, Баја, Сао Паоло и УНАМ Пумас.

Алвеш три пати ја освојуваше Лигата на шампионите, шест пати стана шампион на Шпанија, двапати шампион на Франција и еднаш шампион на Италија.

Од: Зоран Стерјовски Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img