ПочетнаВестиБизнис и Економија

Бизнис и Економија

spot_img

Германскиот чоколаден бренд Ритер Спорт го брани работењето во Русија

Берлин, 30 мај 2024 (МИА) – Шефот на германскиот производител на чоколади Ритер Спорт (Ritter Sport), Андреас Ронкен, ја бранеше одлуката на неговата компанија да...

Поскапени поштенските и курирските услуги

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Цените на поштенските и курирските услуги во првото тримесечjе од годинава пораснале за 3,8 проценти во споредба со првото...

Овоштари од Пијанец и Малеш договараа стратегија за подобрување на состојбата со модрата слива

Пехчево, 31 мај 2024 (МИА) – Производителите на модра слива од пехчевско, беровско и делчевско денеска дебатираа околу моменталното производство на сливата, нејзиниот квалитет, третирањето,...

Почнува деветтиот Економски форум во грчкиот град Делфи

Атина, 10 април 2024 (МИА) – Под централен наслов „Големата транзиција“, во грчкиот планински град со античко значење Делфи, денеска започнува деветтиот Економски форум, на...

МФ: Приходите во Буџетот во првиот квартал повисоки од лани и во рамки на планираното

Скопје, 8 април 2024 (МИА) - Министерството за финансии соопшти дека во првиот квартал од годинава се реализирани приходи во износ од 69,4 милијарди денари...

„Ван Хол“ најави отпуштање на меѓу 1550 и 1850 работници во Белгија

Брисел, 8 април 2024 (МИА) - Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“, кој има свој погон и во ТИРЗ „Бунарџик“ крај Скопје, ќе го сведе...

Намалени и извозот и увозот во првите два месеца од годинава

Скопје, 6 април 2024 (МИА) - Вкупната вредност на извозот на стоки од земјава, во периодот јануари – февруари годинава, изнесува 1 207.9 милиони евра...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави