ПочетнаВестиБизнис и Економија

Бизнис и Економија

spot_img

Храната во Германија поевтини првпат од 2015 година

Берлин, 2 април 2024 (МИА) - Инфлацијата во Германија забави во март, при што храната стана поевтина за првпат од почетокот на 2015 година. Има...

Најбогатите еден процент Американци станаа уште побогати за два трилиони долари

Вашингтон, 30 март 2024 (МИА) – Најбогатите Американци минатата година станаа уште побогати и сега се „тешки“ вкупно 44,6 трилиони долари (44.600 милијарди) благодарение на...

ММФ одобри заем од 880 милиони долари за Украина

Њујорк, 22 март 2024 (МИА) - Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд одобри трет преглед на програмата за заем на Украина од 15,6 милијарди долари...

Цените на нафтата во пад поради потенцијалниот прекин на огнот во Газа

Пекинг, 22 март 2024 (МИА) - Цените на нафтата „потонаа“ на почетокот на азиското тргување денеска поради изгледите за конечен прекин на огнот во Газа....

Евростат: Во февруари регистрирано забавување на инфлацијата во ЕУ

Луксембург, 18 март 2024 (МИА) – Во најновиот извештај на Евростат се наведува дека инфлацијата во Европска Унија во февруари бележи забавување, следејќи го трендот...

МФ: Заокружена финансиската конструкција за изградба на Гасниот интерконектор со Грција, обезбедени 98,6 милиони од ЕБОР

Државата ја заокружи финансиската конструкција за реализација на проектот за изградба на Гасен интерконектор со Грција со обезбедување 98,6 милиони евра од Европската банка...

Ова се најголемите должници на УЈП – должат над 10 милијарди денари

Управата за Јавни приходи ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 30 ноември 2023 година и неплатени до крајот на минатиот...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави