ПочетнаВестиБизнис и Економија

Бизнис и Економија

spot_img

ЕУ постигна трговски суфицит од 158 милијарди евра во стоковната трговија со САД во 2023 година

Брисел, 11 март 2024 (МИА) - Минатата година Европската Унија оствари суфицит од 158 милијарди евра во стоковната трговија со Соединетите Американски Држави, објави денеска...

Stellantis со инвестиција од 6 милијарди долари во Јужна Америка

Stellantis не го запоставува јужноамериканскиот континент. Вистински доказ за тоа е најновата инвестиција од 6 милијарди американски долари наменети за развој на нови мотори...

„Македонија 2025“ ќе презентира платформа за забрзан економски раст

Скопје, 6 март 2024 (МИА) -  Организацијата „Македонија 2025“ денеска во Скопје ќе претстави платформа за постигнување забрзан економски раст, како што најавува, пред релевантни...

ЕБРД: Скептицизмот кон зелената транзиција е поголем во ЕУ отколку во соседните земји

Брисел, 5 март 2024 (МИА) – Скептицизмот кон климатските промени и „зелената транзиција“ е поголем кај многу членки на Европската унија отколку во соседните земји,...

ЕК го казни „Епл“ со над 1,8 милијарди евра за злоупотреба на доминантната позиција на „Еп Стор“

Брисел, 4 март 2024 (МИА) – Европската комисија и изрече казна на компанијата „Епл“ во висина од над 1,8 милијарди евра за злоупотреба на доминантната...

Инфлацијата во Швајцарија во февруари се намали 1,2 отсто и е најниска од октомври 2021 година.

Берн, 4 март 2024 (МИА) - Годишната стапка на инфлацијата во Швајцарија се намали од 1,3 отсто во февруари на 1,2 отсто во јануари и...

Неколку земји од ОПЕК + го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за уште три месеци

Ријад/Москва, 3 март 2024 (МИА) - Неколку земји од ОПЕК+ објавија дека за три месеци го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за да го...

Добивајте вести на вашата е-пошта

Последни објави