spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинТехнологијаКина ги забрани „Интел“ и „АМД“ процесорите од САД

Кина ги забрани „Интел“ и „АМД“ процесорите од САД

Пекинг, 26 март 2024 (МИА) – Кина воведе нови правила насочени кон спречување на употребата на американски процесори, поточно „Интел“ и „АМД“, а намерата е да го блокира „Мајкрософт виндоус“ и другите производи од странски бази на податоци во корист на домашни решенија, пишува „Фајненшл тајмс“ (The Financial Times).

Овој потег може да има значително финансиско влијание врз двете компании. Наводите говорат дека 27 отсто од продажбата на „Интел“ од 53 милијарди долари ја опфаќаат Кина, додека „АМД“ во таа земја остварила 15 отсто од своите приходи од вкупно 23 милијарди долари. Сепак, овие бројки не вклучуваат податоци за тоа колку процесори всушност се користат во владиниот сектор. Во секој случај, според познавачите, се чини, овој потег е „одмазда“ кон САД за тамошната забрана кон кинеските производители на процесори да соработуваат со американски компании, како и забраната на „Ен-видија“ да продава чипови поврзани со вештачка интелигенција во Кина.

Според новите кинески регулативи, сите владини агенции над инстанцијата на град мора да имаат компјутери и сервери со хардвер којшто се смета за „безбеден и доверлив“. Одобрениот хардвер вклучува процесори од „Хуавеј“ и „Фитиум“ што се забранети во САД.

Од Слободан Иванов Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img