spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортОстанати спортовиОлимпискиот факел ќе биде сместен близу Лувр

Олимпискиот факел ќе биде сместен близу Лувр

Париз, 27 март 2024 (МИА) – Олимпискиот факел ќе биде достапен за јавноста за време на Игрите ова лето, во јавниот урбан парк Градината Туилери, во строгиот центар на Париз.

Светските новински агенции, повикувајќи се на добро информиран анонимен извор, јавија денеска дека олимпискиот факел за време на одржување на Игрите ќе биде поставен во Градината Туилери, место во срцето на Париз помеѓу палатата Лувр и плоштадот Конкорд.

Минатата недела францускиот спортски дневен весник „Л’Екип“ објави дека Градината Туилери, на брегот на Сена помеѓу Лувр и Конкорд, е силен фаворит за домаќин на факелот.

– Одлуката е донесена на почетокот на оваа година, изјави изворот.

Олимписките игри во Париз ќе се одржат од 26 јули до 11 август.

Од Емил Гашевски Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img