spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинАвтомобилизамОвие 20 автомобили најспоро ја губат вредноста

Овие 20 автомобили најспоро ја губат вредноста

Hyundai Tucson е автомобилот кој најспоро ја губи вредноста по 36 месеци, покажуваат последните истражувања. Овој модел по три години задржува 66% од вредноста што е за 0,6% повеќе од Toyota RAV4 односно за 1,5% повеќе од Toyota C-HR односно Skoda Octavia чија вредност е идентична како и C-HR.

На позицијата број 5 се наоѓа Kia Sportage со 60,1%. На следните пет позиции доминираат јапонците и тоа Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan, Toyota Yaris, Toyota Corolla и Dacia Duster.

Целосната ранг листа е прикажана во продолжение.

МоделОстаток на вредностс по 36 месеци
1. Hyundai Tucson66%
2. Toyota RAV465,4%
3. Toyota C-HR60,5%
4. Skoda Octavia60,5%
5. Kia Sportage60,1%
6. Nissan Qashqai59%
7. Volkswagen Tiguan58,8%
8. Toyota Yaris58,1%
9. Toyota Corolla58%
10. Dacia Duster57,9%
11. Opel Astra56,9%
12. Skoda Superb56,7%
13. Opel Corsa56,2%
14. Volkswagen Passat56,1%
15. Skoda Fabia55,5%
16. Volkswagen Golf55%
17. Renault Clio55%
18. Fiat Tipo54,9%
19. Ford Focus54,8%
20. Kia Ceed52,4%
Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img