spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортОстанати спортовиСаинц: Поблиску сме до Ред Бул отколку што мислев

Саинц: Поблиску сме до Ред Бул отколку што мислев

Сузука, 5 април 2024 (МИА) – Првиот слободен тренинг за Големата награда на Јапонија се покажа како единствен за денот во петокот каде возачите имаа можност да возат на целосно сува патека и да симулираат и квалификациски кругови и подолги серии на турнеи.

Макс Верстапен ја заврши сесијата на првото место, но разликата до Карлос Саинц, кој беше понапред од возачите на Ферари, беше нешто повеќе од 0,2 секунди.

Во втората сесија, поради дождот, само 7 возачи забележаа брзи кругови со летечки старт, а патеката така и не се исуши целосно.

-На првиот тренинг бевме поблиску до Ред Бул отколку што мислев. Ова е позитивен знак во однос на напредокот што го направивме во последните пет месеци. Сепак, во првиот тренинг не знаете кој вози со колку гориво и какви режими користи моторот, но минатата година разликата беше 0,8 секунди, а сега е 0,2, така што дефинитивно одиме во вистинската насока, изјави Саинц по сесијата.

Како и дождот на вториот слободен тренинг, возачите загубија време и на првата сесија, но поради несреќата на Логан Сарџент, чиј автомобил беше сериозно оштетен.

Од Спорт Миа Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img