spot_img

Трамп: Бајден си заминува како најлошиот претседател во американската историја

Вашингтон, 21 јули 2024 (МИА) - Доналд Трамп, републиканскиот кандидат на претстојните претседателски избори во Соединетите Американски Држави, изјави денеска, по повлекувањето на актуелниот...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинПатувањеТоп-10 листа најубави плажи на Халкидики

Топ-10 листа најубави плажи на Халкидики

Солун, 25 јyни 2024 (МИА) – Одамна познат по убавите природни пејзажи, исклучителните одморалишта и егзотични плажи, Полуостровот Халкидик е поделен на три помали полуострови, познати како „краци“… Најјужниот „прв крак“ – Касандра е полн со луксузни хотели, одморалишта и плажи со сите можни удобности. Ситонија – „вториот крак“ е познат по прекрасната природа, а пак, Атос се состои скоро целосно од монашки заедници и речиси целиот е затворен за јавноста.

 

Порталот „Трипедвајзор“ (TripAdvisor) состави список од десетте најдобри плажи на Халкидик. Од Ситонија, на топ-10 листата се најдоа: „Трани Амудија“, „Калогрија“, „Торони“, „Кариди“, „Сарти“ „Каламици“, „Лагомандра“ и „Платаници“.

 

Следи плажата „Посиди“ којашто се наоѓа на Касандра, на 70 км јужно од Полигирос, главниот град на Халкидик. На списокот, од плажите на „првиот крак“ се најде и „Калитеа“.  си/

Фото: Инстаграм.

Од Слободан Иванов Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img