spot_img

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство. Ова е можеби најстариот видео запис поврзан со традиционалната Галичка свадба. Снимена во 1955 година,...
ПочетнаМагазинРелигијаВостоличен Митрополитот Крушевски и Демирхисарски г. Јован

Востоличен Митрополитот Крушевски и Демирхисарски г. Јован

- Advertisement -

Денеска, во историскиот храм-паметник „Свети Николај Чудотворец“ во херојскиот град Крушево, се изврши востоличувањето на новиот Митрополит Крушевски и Демирхисарски, Неговото Високопреосвештенство г. Јован.

Востоличувањето беше извршено на Светата Архиерејска Литургија на којашто чиноначалствуваше Митрополитот г. Јован, кому му сослужуваа Високопреосветените Митрополити: г. Петар Преспанско-пелагониски, г. Јоаникиј Црногорско-приморски и г. Григориј Кумановско-осоговски; Преосветените Епископи: г. Пахомиј Врањски, г. Јоаким Дељадровско-илинденски, г. Марко Делчевско-каменички, г. Давид Дремвицки, г. Климент Хераклејски и г. Јаков Стобиски, како и јеромонаси и свештеници.

„Нашето монашко братство, возглавено од Старецот Епископ Антаниски г. Партениј, Му благодари на Бога и искрено се радува за братското помирување со почитуваниот Архиереј Христов г. Јован, а нему му упатува најтопли благопожелби за успешна и плодоносна работа со доверената му паства на нивата Господова, за слава Божја и за радост на Црквата православна.“ стои во соопштението на Бигорскиот манастир.

spot_img
spot_img