spot_img

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство. Ова е можеби најстариот видео запис поврзан со традиционалната Галичка свадба. Снимена во 1955 година,...
ПочетнаВестиХроникаПретрес во Штип, пронајдени разни видови дрога, определен притвор за дилерот

Претрес во Штип, пронајдени разни видови дрога, определен притвор за дилерот

- Advertisement -

СВР Штип до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријава против А.П.(42) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

Имено, по преземени оперативни мерки било дојдено до сознание дека пријавениот во текот на 2023 година набавувал разни видови наркотици, кои во неговите дом и продажен објект во Штип ги продавал на наркозависници.

При претрес во неговиот дом и други простории на 12.09.2023, извршен со судска наредба, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Штип го затекнале Х.Д.(27) од Штип на кого му продал марихуана, која била пронајдена при преглед кај него. Исто така, при претресот во домот и продажниот објект биле пронајдени и одземени марихуана, кокаин, амфетамин и светло кафеава кристална материја.

Лицето било задржано во полициска станица и заедно со пријават бил изведен пред судија на претходна постапка, кој му определил мерка притвор во траење од 30 дена.

 

spot_img
spot_img