spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаАрхиваГаличка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година – вистинско парче богатство. Ова е можеби најстариот видео запис поврзан со традиционалната Галичка свадба. Снимена во 1955 година, а во продукција на „Вардар-филм“ од Скопје, во реализацијата на овој филм учествувале А. Петровски, Љ. Петковски и Т. Леов.

 

 

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img