spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортОстанати спортовиГН на Австралија: Пол – позицијата за Ферстапен

ГН на Австралија: Пол – позицијата за Ферстапен

Мелбурн, 23 март 2024 (МИА) – Актуелниот лидер во Формула 1, Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), ќе ја почне неделната трка за Големата награда на Австралија од најдобрата стартна позиција.

Трикратниот актуелен светски шампион беше најбрз на денешните квалификации на патеката „Алберт Парк“ и дојде до својата 35. „пол-позиција“ во кариерата.

Доколку победи в недела Ферстапен би го израмнил личниот рекорд за последователни победи. Во 2023 година актуелниот шампион славеше на десет трки по ред, соборувајќи го рекордот на Германецот Себастијан Фетел (девет победи по ред во 2013 година).

Верстапен ќе стартува пред Шпанецот Карлос Саинц во Ферари, кој се врати на патеката овој викенд само две недели по операцијата на слепо црево.

Клупскиот колега на Ферстапен, Мексиканецот Серхио Перез ќе стартува од вториот ред, на третата позиција, пред Британецот Ландо Норис (Мекларен), кој беше четврти во квалификациите.

Во третиот ред ќе бидат Шарл Леклер (Ферари) и локалниот возач, Австралиецот Оскар Пјастри (Мекларен).

Од Емил Гашевски Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img