spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортОстанати спортовиХулкенберг се залага за промена на бодовниот систем во Формула 1

Хулкенберг се залага за промена на бодовниот систем во Формула 1

Лондон, 30 март 2024 (МИА) – Нико Хулкенберг би сакал да го промени бодовниот систем во Формула 1. Возачот на Хас смета дека поради големата разлика во способностите на тимовите, многу возачи се демотивирани бидејќи речиси никогаш немаат шанса да заработат поени.

– Не е лесно, бидејќи има 20 болиди, но има само 10 места за кои се доделуваат бодови. И ова се случува многу долго време. Сето ова изгледа правилно, но во трките јазот меѓу тимовите станува колосален. Можеби е прерано да се зборува за потребата од промена на бодовниот систем, но доколку вака продолжи, ќе треба да се разгледа можноста. Би можело да се доделат бодови дури и за квалификациите. Во исто време, целокупната ситуација е интересна – по воведувањето на ограничувања за буџетите на тимовите во квалификациите, густината на резултатите значително се зголеми, па дури и разлика од неколку стотинки или илјадити делови од секундата понекогаш може да ја промени вашата позиција, изјави Хулкенберг.

Посочи, дека во трките, разликата во брзината на тимовите станува колосална и дека  поголемите тимови сè уште имаат многу поголеми буџети и повеќе ресурси.

Според бодовниот систем во Формула 1 бодови на трките освојуваат десетте првопласирани, а дополнителен бод добива и пилотот кој го извозел најбрзиот круг.

Од Зоран Стерјовски Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img