spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинАвтомобилизамЛада со раст на продажбата и производството

Лада со раст на продажбата и производството

И покрај санкциите и воената состојба во Руската Федерација, Lada и натаму бележи раст на производството и продажбата на автомобили.

Официјалните податоци покажуваат дека во март годинава се продадени 42.840 примероци што е рекорд во последните 11 години. Автоваз наведува дека во првиот квардал забележан е голем пораст на производството на автомобили за нешто повеќе од 70%. Така во првите три месеци од годинава се произведени 116 илјади Лада автомобили.

Засега нема официјални податоци околу бројот на продадени Лада автомобили надвор од Русија како и продажбата по модели.

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img