spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаВестиЕкономијаММФ одобри заем од 880 милиони долари за Украина

ММФ одобри заем од 880 милиони долари за Украина

Њујорк, 22 март 2024 (МИА) – Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд одобри трет преглед на програмата за заем на Украина од 15,6 милијарди долари и одобри исплата на 880 милиони долари буџетска поддршка, со што вкупните исплати ќе достигнат 5,4 милијарди долари, соопшти ММФ.

Фондот наведува дека ризиците за Украина остануваат исклучително високи, особено неизвесноста околу војната со Русија и изгледите за надворешно финансирање, иако шефот на мисијата во Украина, Гевин Греј изјави дека ММФ сè уште очекува војната во Украина да заврши до крајот на 2024 година.

Греј рече дека севкупните перформанси на Украина во рамките на програмата на ММФ останаа силни во првата година и ги исполнија сите, освен еден од квантитативните критериуми за успешност. Стандардно тоа е за даночните приходи, но вклучува многу мал износ.

„Украина треба да ги добие средствата во наредните денови“, рече Греј.

Како што е наведено, тоа би требало да биде добра вест бидејќи американскиот Конгрес продолжува да расправа дали да одобри дополнителен пакет помош од 61 милијарда долари за Украина.

Греј рече дека ММФ ќе мора да го проучи влијанието врз нивото на долгот на Украина доколку американските законодавци решат дел од тоа финансирање да го претворат во заем наместо да остане како грант.

Од Пандорка Арсовска-Гацова Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img