spot_img

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство. Ова е можеби најстариот видео запис поврзан со традиционалната Галичка свадба. Снимена во 1955 година,...
ПочетнаВестиСветМосква: Од 20 јули сите бродови кои пловат кон украинските пристаништа ќе...

Москва: Од 20 јули сите бродови кои пловат кон украинските пристаништа ќе се сметаат за мета

- Advertisement -

Од полноќ на 20 јули, сите бродови кои пловат по Црното Море до украинските пристаништа ќе се сметаат за потенцијални превозници на воен товар, соопшти руското Министерство за одбрана.

Оттука земјите кои испраќаат такви бродови ќе се сметаат за вклучени во украинскиот конфликт на страната на Киев, се наведува во соопштението што го пренесува РИА Новости.

Покрај тоа, некои области во северозападниот и југоисточниот дел на меѓународните води на Црното Море се прогласени за привремено опасни за пловидба.

„Релевантни информативни предупредувања за повлекување на безбедносните гаранции за морнарите се издадени на пропишан начин“, додаваат од руското министерство.

spot_img
spot_img