spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинСтилНајлесната чанта од тврд материјал досега

Најлесната чанта од тврд материјал досега

Париз, 7 март 2024 (МИА) – На Неделата на модата во Париз, компанијата „Коперни“ ја претстави својата нова чанта „Ер свајп“ (Air Swipe), објави „Индепендент“. Ова е најголемиот предмет досега направен од наноматеријалот „силика-аерогел“ на НАСА, познат како „најлесниот цврст материјал“ на планетата Земја.

Овој деликатен наноматеријал е развиен од професорот Јоанис Михалудис. Се состои oд 99 насто воздух и еден отсто стакло. Чантата тежи 33 грама и има димензии: 27 x 16 x 6 сантиметри.

Инаку, во науката, НАСА го користи „силика-аерогелот“, на пример, и за земање примероци од ѕвездена прашина.

Од: Слободан Иванов Извор: МИА

 

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img