spot_img

Приведен велешанец поради предизвикување пожар

Скопје, 21 јули 2024 (МИА) - Велешанец е приведен денеска под сомнение дека предизвикал пожар кај депонијата што се наоѓа на патот од село...
spot_imgspot_img
ПочетнаВестиСветРусија изврши напад од воздух врз Киев, соопшти украинската армија

Русија изврши напад од воздух врз Киев, соопшти украинската армија

Киев, 12 јуни 2024 (МИА) – Руските сили утрово извршија воздушен напад со ракети и беспилотни летала врз Киев, соопшти украинската војска на Телеграм. Според првичните информации, во главниот град нема жртви или штети. Властите, објавија дека успешно е извршена одбрана на градот.

Гувернерот на Киевската област Серхи Попко наведе дека според прелиминарните информации, Русија во нападот користела комбинација од крстосувачки и балистички ракети, како и беспилотни летала.

Очевидци за западни медими изјавија дека се слушнале неколку експлозии во и околу Киев. Засега не се знае дали има штета во околината на Киев. Воздушна тревога беше прогласена ширум Украина кратко по 03:00 часот по локално време и траеше неколку часа, вклучително и во пограничната област со Полска. Авионите на Полска и сојузниците се активирани како мерка на претпазливост, објави Оперативната команда на полските вооружени сили на социјалната мрежа Х.

Во исто време, гувернерот на руската област Белгород, Вјачеслав Гладков, објави дека еден цивил загинал, а тројца се ранети при украинското гранатирање на градот Шебекино -град со 40.000 жители што се наоѓа во близина на границата со Украина, на помалку од 100 километри од Харков, кој е втор по големина украински град. Според Гладков, украинските ракети оштетиле шест куќи и 11 блокови.

Од Златко Шумковски Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img