spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаВестиСветСАД изразија загриженост поради продлабоченото партнерство меѓу Русија и Кина

САД изразија загриженост поради продлабоченото партнерство меѓу Русија и Кина

Вашингтон, 2 април 2024 (МИА) – САД изразија загриженост по повод развојот на односите меѓу Русија и Кина, истакнувајќи дека тие одат во прилог на агресијата на Москва во Украина.

Изјавата доаѓа по информациите дека претсдателот на Русија Владимир Путин и неговиот кинески колега Си Џинпинг имаат закажано самит идниот месец во Кина.

– Јасно дадовме до знаење дека имаме резерви по повод ова партнерство меѓу Русија и Кина што ние сметаме дека е од големи размери, изјави портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер.

Милер беше прашан што тој мисли за солидарноста меѓу Русија и Кина.

– Јасно дадовме до знаење дека не сакаме Кина на каков и да било начин да дава поддршка на руската агресија во Украина и ние и понатаму јасно ќе укажуваме на тоа, изјави Милер.

Од Борис Камчев, САД Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img