spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаАрхиваСелото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

Селото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

„Ако некогаш те донесе патот драги малечок пријатели во Кочани тогаш продолжи уште неколку километри во правец на Делчево ако сакаш да се сретнеш со една нова населба Каменица македонска“. Со овие зборови започнува емисијата „Откривање“ емитувана на РТВ Скопје во 1973 година.

А во емисијата централно место зазема Македонска Каменица и делчевското село Ѕвегор претставени низ објективот на камерата на Васил Василевски.

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img