spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинАвтомобилизамВо оваа земја автомобилите мора да бидат во бела боја!

Во оваа земја автомобилите мора да бидат во бела боја!

Постојат секакви правила поврзани со сообраќајот и автомобилите, но едно од најспецифичните и најчудните ни доаѓа од Туркменистан. Во оваа земја автомобилите мора да бидат само во една боја – бела.

Ова правило во оваа земја се спроведува уште од 2015 година, а според истото, доколку автомобилот биде поразлична боја од белата се исклучува од сообраќај.

Логично објаснување за оваа одлука нема. Се претпоставува дека таа е директно иницирана од Бердимухамедов, претседателот на земјата, кој важи за многу самоуверен човек, а со белата боја верува дека ќе донесе среќа и ќе ги намали сообраќајните незгоди.

Дека ова е така може да се види и на најголемиот сајт за препродажба на половни автомобили во Туркменистан, autoturkmen.

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img