spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортОстанати спортовиДвојна победа за Ферари во Австралија, неуспех за Верстапен и Ред Бул

Двојна победа за Ферари во Австралија, неуспех за Верстапен и Ред Бул

Мелбурн, 24 март 2024 (МИА) – Карлос Саинц и Шарл Леклер направија двојна победа за Ферари на трката за ГН на Австралија, а Шпанецот го презеде водството во вториот круг и остана во водство до финишот.

Големиот фаворит Макс Верстапен со Ред Бул се повлече во третата рунда поради оштетување на задната десна сопирачка, која се запали. Пред тоа, Макс погреши во комплексот свиоци 2 и 3, што му овозможи на Саинц веднаш да го нападне и да го престигне за лидерската позиција. Верстапен потоа забави и излезе од патеката поради оштетувањето.

Леклер имаше проблеми со рамнотежата на болидот на стартот, но потоа успеа повторно да излезе втор и да ја задржи таа позиција, и покрај тоа што возеше со гуми кои беа 5 круга постари од тие на Ландо Норис од Мекларен.

Возачите на Мекларен ги заменија местата по наредба во бокс, а Оскар Пјастри заврши на 4-то место, додека колегата на Верстапен во Ред Бул, Серхио Перез, заврши петти.

Другата голема ѕвезда што отпадна во Мелбурн беше седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон, кој се повлече поради дефект на моторот.

Од Спорт Миа Извор: МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img