spot_img

Трамп: Бајден си заминува како најлошиот претседател во американската историја

Вашингтон, 21 јули 2024 (МИА) - Доналд Трамп, републиканскиот кандидат на претстојните претседателски избори во Соединетите Американски Држави, изјави денеска, по повлекувањето на актуелниот...
spot_imgspot_img
ПочетнаВестиСветВо германските безбедносни органи 364 вработени се сомничат за десничарски екстремизам

Во германските безбедносни органи 364 вработени се сомничат за десничарски екстремизам

Берлин, 2 јули 2024 (МИА) – Германската Федерална канцеларија за заштита на Уставот соопшти дека има конкретни докази дека 364 вработени во германските безбедносни органи може да се каже дека покажуваат неуставни десничарски екстремистички ставови. Ова доаѓа од третиот извештај на Федералната канцеларија за заштита на Уставот за десничарскиот екстремизам, објави германскиот весник Велт.

„Угледот на огромното мнозинство вработени кои ги бранат слободата и демократијата не смее да страда поради неколку екстремисти“, предупреди сојузната министерка за внатрешни работи Ненси Фезер.

Според неа, довербата и транспарентноста се од суштинско значење.

Извештајот го опфаќа периодот од 1 јули 2021 година до 31 декември 2022 година. „Извештајот дава точна слика, а открива и мрежи и врски со десничарски екстремистички организации“, прецизира Фезер и додаде дека станува збор за 364 вработени меѓу повеќе од 384.000 вработени само во сојузната влада.

Повеќе од половина од случаите се таканаречени стари случаи, односно оние кои веќе беа пријавени во последниот извештај на раководството од мај 2022 година, кога имаше индиции дека 327 вработени се осомничени за десничарски екстремизам.

Најчести причини за сомневање во овој извештај се екстремистичките изјави во разговорите и социјалните мрежи, наведува Велт.

Весникот додава дека се евидентирани и политички мотивирани навреди и контакти со членови во екстремистички организации и партии.

Од Пандорка Арсовска-Гацова Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img