spot_img

Манчестер сити и Интер со најмногу играчи на ЕВРО2024

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) – Најмногу играчи на претстојното Европско фудбалско првенство ќе имаат Манчестер Сити и Интер, по 13 фудбалери.Од англискиот првак Манчестер...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортРакометМладинската женска репрезентација со победа го заврши настапот на WOMEN’S 19 EHF...

Младинската женска репрезентација со победа го заврши настапот на WOMEN’S 19 EHF EURO

Младинската женска репрезентација на Македонија со победа против репрезентацијата на Хрватска го заврши настапот на WOMEN’S 19 EHF EURO 2023, и се пласираше на 15-тата позиција на првенството.

Цврстата игра во одбараната и успешната реализација во нападот во текот на целиот натпревар овозможија победа за нашата младинска женска репрезентација. Уште на самиот старот на натпреварот, односно по четири минути игра Македонија имаше предност од три погодоци, ерзултатот беше 4:1. До крајот на првото полувреме ракометарките на Македонија преку расположената Емилијана Ризоска ја зголемуваше предноста и резултатот на полувреме беше 18:08 со корист на Македонија.

Во второто полувреме ракометарките на Хрватска успеваа постојано да го намалуваат нашето водство, преку нивните најефикасни и најрасположени ракометарки Зрилич Ива и Гаврилович Ника, а најблиску до позитивен резултат беа во 55-тата минута кога негативата изнесуваше само три погодоци 27:24. До крај на натпреварот нашата репрезентација со погодоците на Ризоска и Стефаноска ја обезбеди победата.

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img