spot_img

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство. Ова е можеби најстариот видео запис поврзан со традиционалната Галичка свадба. Снимена во 1955 година,...
ПочетнаСпортРакометМладинската женска репрезентација со победа го заврши настапот на WOMEN’S 19 EHF...

Младинската женска репрезентација со победа го заврши настапот на WOMEN’S 19 EHF EURO

- Advertisement -

Младинската женска репрезентација на Македонија со победа против репрезентацијата на Хрватска го заврши настапот на WOMEN’S 19 EHF EURO 2023, и се пласираше на 15-тата позиција на првенството.

Цврстата игра во одбараната и успешната реализација во нападот во текот на целиот натпревар овозможија победа за нашата младинска женска репрезентација. Уште на самиот старот на натпреварот, односно по четири минути игра Македонија имаше предност од три погодоци, ерзултатот беше 4:1. До крајот на првото полувреме ракометарките на Македонија преку расположената Емилијана Ризоска ја зголемуваше предноста и резултатот на полувреме беше 18:08 со корист на Македонија.

Во второто полувреме ракометарките на Хрватска успеваа постојано да го намалуваат нашето водство, преку нивните најефикасни и најрасположени ракометарки Зрилич Ива и Гаврилович Ника, а најблиску до позитивен резултат беа во 55-тата минута кога негативата изнесуваше само три погодоци 27:24. До крај на натпреварот нашата репрезентација со погодоците на Ризоска и Стефаноска ја обезбеди победата.

spot_img
spot_img