spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаВестиЛокалноОдбележани 80 години од смртта на народниот херој Димче Мирчев

Одбележани 80 години од смртта на народниот херој Димче Мирчев

Велес, 7 април 2024 (МИА) – Општина Велес ја одбележа 80-годишнината од смртта на народниот херој Димче Мирчев од Велес, кој на  7 април 1944 година загинал во Тиквешијата.

Делегации од претставници на локалната самоуправа  и градинката што го носи неговото име, како и од други јавни институции од Велес, во петокот положија свежо цвеќе пред спомен-бистата на херојот, поставена во Младинскиот парк, како и пред спомен-бистата во дворот на градинката „Димче Мирчев“.

Димче Мирчев е роден во Велес во 1913 година. На 27-годишна возраст активно се вклучил во подготовките на оруженото востание. Тој бил еден од организаторите на Велешкиот партизански одред „Димитар Влахов“ и заменик командант на одредот.

На денешен ден пред 80 години Мирчев  загинал во судир со бугарската полиција во реонот на Тиквешијата, заедно со Киро Крстев-Налбатот, во обидот да заминат во партизани.

Неговите посмртни останки се во велешката Спомен-костурница од НОВ. Димче Мирчев бил прогласен за народен херој на 2 август 1949 година.

Од Антоанела Димитриевска, Велес Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img