spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаМагазинРелигијаПапата Франциск упати молитви за погодените од поплавите во Казахстан

Папата Франциск упати молитви за погодените од поплавите во Казахстан

Рим, 10 април 2024 (МИА) – Папата Франциск денеска повика на молитви за жртвите од големите поплави во Казахстан, кои зафатија многу региони на оваа централноазиска земја и принудија илјадници луѓе да се евакуираат.

За време на општата аудиенција тој побара молитви за оние кои „страдаат од конфликтот во Светата земја, Украина и Мјанмар“.

„Сакам да ја пренесам мојата духовна блискост на луѓето во Казахстан во овој момент. Ги повикувам сите да се помолат за сите што ги трпат последиците од оваа природна катастрофа“, истакна папата Франциск, пренесува „Ватикан Њуз“.

Од Рената Пепељугоска Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img