spot_img

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина утрово се огласија сирени за тревога бидејќи Либан истрела околу 25 проектили, соопштија израелските одбранбени...
spot_imgspot_img
ПочетнаСпортОстанати спортовиВерстапен без поголеми проблеми до победа на Сузука

Верстапен без поголеми проблеми до победа на Сузука

Сузука, 7 април 2024 (МИА) – Макс Верстапен ја оствари својата трета победа во сезоната во Формула 1, откако триумфираше на Големата награда на Јапонија. Трката на „Сузука“ беше многу интересна, а драмите во неа започнаа уште во третиот свиок.

Уште на почетокот се судрија Даниел Рикиардо и Алекс Албон и тоа доведе до прекин на трката на половина час. По доцнење од речиси половина час, таа беше продолжена, а чекањето дефинитивно вредеше.

Поради големата деградација на гумите и бројните застанувања во боксот, имаше битки и претекнувања во текот на целата трка, вклучително и во брзите свиоци во првиот сектор. Сето ова претекнување и замена на позициите не се покажа како проблем за Верстапен, кој одлично се снајде и стигна до релативно лесна победа, негова трета во низа во Земјата на изгрејсонцето.

Неговиот тимски колега Серхио Перез заврши 12,5 секунди зад светскиот шампион, продолжувајќи го трендот на само двојни победи од почетокот на 2024 година. За Ред Бул ова е трет случај, по трките во Бахреин и Саудиска Арабија, а пред две недели двојниот триумф во Австралија беше за Ферари.

Победникот на трката во Мелбурн, Карлос Саинц, денеска повторно се искачи на подиумот откако заврши трет. Колегата во Ферари, Шарл Леклер, извозе неверојатен прв дел од трката трката, влезе само еднаш во пит-стоп и напредуваше од осмото место на гридот до четвртото во финишот.

Ландо Норис, кој стартуваше трет, беше претекнат од возачите на „црните коњи“ и заврши петти.

Од Спорт Миа Извор МИА

Придружете се на Вибер каналот на Македонија Денес. Притиснете ТУКА.
spot_img
spot_img