Масовни протести во Аргентина поради мерките за штедење

Работничките синдикати во Аргентина повикаа на масовен штрајк во среда во знак на протест против економските реформи воведени од претседателот Хавиер Милеи.Работничките синдикати кои ги претставуваат работниците во различни индустрии, вклучително и транспортот, градежништвото и јавниот сектор, треба да маршираат во Буенос Аирес.„Ќе...

Breaking news:

ИНТЕРВЈУ

КОЛУМНА

КОМЕНТАР

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

Масовни протести во Аргентина поради мерките за штедење

Работничките синдикати во Аргентина повикаа на масовен штрајк во среда во знак на протест против економските реформи воведени од претседателот Хавиер...

ЛОКАЛНО

Инспекциските служби на Општина Центар со рекордни резултати на терен

Инспекциските служби на Општина Центар деновиве спроведуваат интензивни контроли на активните градилишта, со фокус на јавната чистота и намалување на аерозагадувањето....

Општина Карпош: Оглас за финансиска поддршка на проекти од областа на образованието

Општина Карпош согласно планот и програмите за работа за 2024 година го објави огласот за финансиска поддршка на проекти од областа...

Привршува асфалтирањето на новопроектираната улица во Стар Аеродром

Привршува реализацијата на проектот за асфалтирање на новопроектиранта улица...

Делчево: Започна реконструкцијата на ул „Ванчо Прке“

Започна реконструкцијата на ул „Ванчо Прке“ во должина од...

Гази Баба: Учесник во “REAL EXPO 2023” во Сараево

Градоначалникот Бобан Стефковски предводи делегација на Општина Гази Баба,...

Герасимовски: Секоја недела килограм овошје од прва класа за сите деца запишани во градинка

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски заедно со министрите...

„Вози одговорно стави појас“, активности со граѓаните на Свети Николе, Делчево и Виница

Денеска (18.07.2023) полициски службеници од ОВР Свети Николе, при...

ЦРНА ХРОНИКА

Претрес во Штип, пронајдени разни видови дрога, определен притвор за дилерот

СВР Штип до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична...

ЕКОНОМИЈА И БИЗНИС

СПОРТ

Фудбал
Ракомет
Кошарка
Останати спортови

ДИЈАСПОРА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство. Ова е можеби најстариот видео запис поврзан со традиционалната Галичка свадба. Снимена во 1955 година,...

Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат од кризата, оние од Азија, поточно кинеските, јуришаат кон врвот. Најдобар доказ за тоа е...

Селото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

„Ако некогаш те донесе патот драги малечок пријатели во Кочани тогаш продолжи уште неколку километри во правец на Делчево ако сакаш да се сретнеш...

Кратово – да се биде или не

„Оваа е сопствена моја куќа. Јас се викам Павле Видиков и тука сум роден уште во 10 година“. Со овие зборови изустени кратовецот Павле...

Познато непознато Порече

Започнува со селото Девич. Оваа репортажа снимана во 1980 година ќе ги врати сеќавањата на повозрасните на едно поинакво Порече. Порече со живот. А...

Интервју со Тома Савиќ – поранешен директор на Застава

Екипата на Македонија Денес ја имаше честа да го интервјуира поранешниот заменик директор на крагуевачка Застава, Тома Савиќ. Повозрасните и поупатени во автомобилската индустрија...
spot_imgspot_img

ПОПУЛАРНО

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство....

Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат...

Селото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

„Ако некогаш те донесе патот драги малечок пријатели во...

Кратово – да се биде или не

„Оваа е сопствена моја куќа. Јас се викам Павле...

Познато непознато Порече

Започнува со селото Девич. Оваа репортажа снимана во 1980...