„Градот ме тера да пеам“ музичка програма во Битола

Битола, 13 април 2024 (МИА) - Во Битола денеска ќе се реализира целодневен музички настан „Градот ме тера да пеам“ во рамки на програмата на фестивалот АКТО 19 „Јавни простори во движење (кон) II“ во партнерска соработка со платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ.Во рамки на...

Breaking news:

„Ван Хол“ доби нови сопственици

Брисел, 11 април 2024 (МИА) - Белгискиот производител на автобуси...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Скопје, 11 април 2024 (МИА) – Верниците од исламска веросиповед...

Чичко Самка да ви испее нешто (ВИДЕО)

Кој би рекол? Самка Ибаимоски во изведба на „Остала...

ИНТЕРВЈУ

КОЛУМНА

КОМЕНТАР

КУЈНА

Како настануваат дупките во швајцарското сирење?

Цирих, 4 март 2024 (МИА) - Швајцарското сирење има цврста,...

ЗДРАВЈЕ И СТИЛ

Лек за слабеење кој ја зголемува плодноста кај жената

Лос Анџелес, 29 март 2024 (МИА) - Лекот за дијабетес „Оземпик“ (Ozempik), којшто многу жени го користат и за губење килограми, има...

Над половина од жителите на Европа имаат прекумерна тежина, кај нас 55,7 проценти

Скопје, 25 март 2024 (МИА) – Над половина од возрасните...

Американец доби модифициран бубрег од свиња, прво вакво пресадување во историјата

Бостон, 22 март 2024 (МИА) - Свински бубрег првпат е...

Современите луѓе од градот ја губат способноста за варење хранливи билки

Бершива, 20 март 2024 (МИА) - На западната индустриска исхрана...

Диетите со часовна рамка можна причина за повисока смртност од срцеви болести

Шангај, 19 март 2024 (МИА) - Луѓето кои следат диети...

Луѓето со одредени крвни групи полесно се справуваат од маснотиите

Њу Делхи, 14 март 2024 (МИА) - Луѓето со одредени...

ФДА го одобри првиот лек за замастен црн дроб

Вашингтон, 15 март 2024 (МИА) - Американската Агенција за храна...

Закони против тн. „евтина мода“ првична одобрен во француското Собрание

Париз, 15 март 2024 (МИА) - Долниот дом на француското...

Најлесната чанта од тврд материјал досега

Париз, 7 март 2024 (МИА) - На Неделата на модата...
spot_imgspot_img

ПАТУВАЊЕ

Авиолинија Скопје-Крф од 1 јуни со Ејџијан Ерлајнс

Скопје, 2 април 2024 (МИА) -  Директна сезонска авиолинија од Меѓународниот Аеродром Скопје до Аеродромот Крф  ќе биде воведена од 1 јуни годинава. Патувањето до оваа  летна дестинација ќе трае еден час и 15-тина минути, објави...

Францускиот замок „Мон Сен Мишел“ го издржа тестот на времето

Париз, 26 март 2024 (МИА) - Познатиот замок „Мон Сен Мишел“ е една од најпосетуваните туристички атракции во Франција вон Париз. Милиони посетители доаѓаат секоја година за да го видат овој подвиг на средновековната архитектура.Сместено во...

Од туризмот минатата година Албанија остварила приход од над четири милијарди евра

Тирана, 26 март 2024 (МИА) - Податоците на Централна банка на Албанија потврдуваат дека во текот на 2023 година приходот од туризмот достигнал 4,1 милијарди евра, што е највисок износ остварен до сега, што е факт...

АВТОМОБИЛИЗАМ

„Ван Хол“ доби нови сопственици

Брисел, 11 април 2024 (МИА) - Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“, кој се соочи со банкрот, ќе биде преземен од холандската...

Лада со раст на продажбата и производството

И покрај санкциите и воената состојба во Руската Федерација, Lada и натаму бележи раст на производството и продажбата на автомобили.Официјалните податоци...

Новото Renault Twingo од 2026 година ќе се произведува во Словенија

Од овој месец францускиот производител Renault ќе започне со...

13 годишник се забил со Lamborghini Hurracan

Несекојдневна вест доаѓа од Канада. Тамошните медиуми пренесуваат дека...

Volvo со рекордна продажба во март

Шведскиот производител на автомобили Volvo оствари рекордна продажба во...

Saab – Tesla на 80-тите (ВИДЕО)

Tesla на 80-те години. Вака Hagerty зборува за моделите...

Маск: Тесла ќе го претстави „Роботакси“ на 8 август

Њујорк, 6 април 2024 (МИА) - Американскиот производител на електрични...

ТЕХНОЛОГИЈА

Најновиот чип за вештачка интелигенција на Нвидиа ќе чини од 30.000 до 40.000 долари

Њујорк, 19 март 2024 (МИА)- Американскиот производител на компјутерски чипови...

Се работи на нова верзија на „Плејстејшн 5“

Токио, 18 март 2024 (МИА) - Јапонскиот технолошки гигант „Сони“...

ЗАБАВА

МУЗИКА И ФИЛМ

Премиера на македонскиот документарен филм „Патот на престапникот“

Скопје, 2 април 2024 (МИА) -  Во Кинотека вечер ќе биде премиерно прикажан македонскиот документарен филм „Патот на престапникот“ што изминатите две години се снимаше...

Стивен Сигал ги посети жртвите од терористичкиот напад во Москва

Москва, 28 март 2024 (МИА) - Глумецот Стивен Сигал ги...

Најавена преработка на „Пирати од Карибите“

Лос Анџелес, 27 март 2024 (МИА) - Продуцентот Џери Брукхајмер,...

Нова улога за Ева Мендез, прва по шест години

Лос Анџелес, 27 март 2024 (МИА) - Американската глумица Ева...

Психологијата зад повторното навраќање на исти филмови и серии

Лос Анџелес, 13 март 2024 (МИА) - Многумина практикуваат, наместо...

КУЛТУРА И НАУКА

РЕЛИГИЈА

КАРИЕРА И РАЗВОЈ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Белгија го вклучи алармот против „руското мешање“

Брисел, 13 април 2024 (МИА) - На помалку од два месеци пред европските, но и федералните и регионалните избори, Белгија го вклучи алармот за присуство...

Сончево и топло, до 30 степени

Скопје, 13 април 2024 (МИА) - Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа...

„Ван Хол“ доби нови сопственици

Брисел, 11 април 2024 (МИА) - Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“, кој се соочи со банкрот, ќе биде преземен од холандската ВДЛ и германскиот...

Виетнамскaта милијардеркa инвеститорка Труонг Ми Лан е осудена на смрт

Хо Ши Мин, 11 април 2024 (МИА) - Виетнамската милијардерка инвеститорка Труонг Ми Лан денеска е осудена на смрт пред судот во градот Хо Ши...

Велосипедист загина во сообраќајка на булеварот „Никола Карев“ во Скопје

Скопје, 11 април 2024 (МИА) - Велосипедист на 68-години загинал во сообраќајна несреќа на булеварот „Никола Карев“. Сообраќајката, како што денеска информираа од Министерството за...

Папата Франциск упати молитви за погодените од поплавите во Казахстан

Рим, 10 април 2024 (МИА) - Папата Франциск денеска повика на молитви за жртвите од големите поплави во Казахстан, кои зафатија многу региони на оваа...
spot_imgspot_img

ПОПУЛАРНО

Либан истрела 25 проектили кон Голанската висорамнина

Тел Авив, 14 април 2024 (МИА) – Во Голанската висорамнина...

Иран во писмо до ОН вели дека не бара ескалација

Техеран, 14 април 2024 (МИА) – Во писмото упатено...

Сончево и топло, температура до 31 степен

Скопје, 14 април 2024 (МИА) - Времето денеска ќе биде...

Наскоро е можна воена операција на Иран врз Израел

Скопје, 13 април 2024 (МИА) – Откако на 1 април...