Селото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

„Ако некогаш те донесе патот драги малечок пријатели во Кочани тогаш продолжи уште неколку километри во правец на Делчево ако сакаш да се сретнеш со...

Бочварски: Го рестартиравме градежниот сектор со инвестиции од преку 2 милијарди евра

Денеска на панел дискусија постветена на инфраструктурата како дел...

Инспекциските служби на Општина Центар со рекордни резултати на терен

Инспекциските служби на Општина Центар деновиве спроведуваат интензивни контроли...

КОЛУМНА

ИНТЕРВЈУ

СЛЕДЕТЕ НЀ

Македонија

Меџити: Си УНИЦЕФ и УСАИД успешно ја спроведовме кампањата за имунизација

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити имаше свое излагање на стручниот настан посветен на превентивната здравствена заштита, со...

Пратеникот Крмов во Чашка против насилието на Шаќири и ДУИ

Пратеникот од Левица, Борислав Крмов, заедно со советникот во општина Велес, Димитар Абрашев, денес беа дел од протестите...

Локално

Инспекциските служби на Општина Центар со рекордни резултати на терен

Инспекциските служби на Општина Центар деновиве спроведуваат интензивни контроли на активните градилишта, со фокус на јавната чистота и намалување на аерозагадувањето. Изминативе...

Хроника

Приведен гевгеличанец поради криумчарење на цигари и тутун

Ноќва (14.09.2023) во 01.20 часот на Граничен премин Богородица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го...

Свет

Масовни протести во Аргентина поради мерките за штедење

Работничките синдикати во Аргентина повикаа на масовен штрајк во...

Спорт

Фудбал
Ракомет
Кошарка
Останати спортови

Архива

Дијаспора

spot_img

Библиотека

Четврта Малореканска научна конференција

Во деновите помеѓу 2 и 5 септември, Свештената Бигорска Обител ја имаше честа да биде домаќин на четвртата по ред Малореканска научна конференција, насловена „По патеките на Дичо Зограф“. Оваа угледна научна средба беше организирана со благословот на нашиот почитуван надлежен Митрополит, Неговото Високопреосвештенство...

Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат од кризата, оние од Азија,...

Востоличен Митрополитот Крушевски и Демирхисарски г. Јован

Денеска, во историскиот храм-паметник „Свети Николај Чудотворец“ во херојскиот град Крушево, се изврши востоличувањето...

Случајни објави

spot_img

Последни објави

Мицкоски: Изминативе седум години сведочиме само на скандали, а на Македонија и требаат луѓе кои ќе бидат пример за сите

Во Македонија со оваа власт се случуваа дневни скандали, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конференција во Скопје во организација на Паневропската унија...

Бочварски: Го рестартиравме градежниот сектор со инвестиции од преку 2 милијарди евра

Денеска на панел дискусија постветена на инфраструктурата како дел од годишната конференција „Година на европски можности“, министерот Бочварски истакна дека е рестартирано градежништвото преку...

Инспекциските служби на Општина Центар со рекордни резултати на терен

Инспекциските служби на Општина Центар деновиве спроведуваат интензивни контроли на активните градилишта, со фокус на јавната чистота и намалување на аерозагадувањето. Изминативе денови извршени...

Општина Карпош: Оглас за финансиска поддршка на проекти од областа на образованието

Општина Карпош согласно планот и програмите за работа за 2024 година го објави огласот за финансиска поддршка на проекти од областа на образованието.На јавниот...

Ова биле предлозите за знаме на Македонија

Актуелното официјално знаме на Република Македонија датира од 1995 година. Поточно, истото е усвоено на 5 октомври 1995 година како замена за првото официјално...

Добивајте вести на вашата е-пошта

НАЈПОПУЛАРНО

Привршува асфалтирањето на новопроектираната улица во Стар Аеродром

Привршува реализацијата на проектот за асфалтирање на новопроектиранта улица...

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство....

Прославувањето на 1-ви мај во бригадата

Под ројот на непријателски куршуми, партизаните во борбата за...