Селото Ѕвегор и Македонска Каменица во 1973 година

„Ако некогаш те донесе патот драги малечок пријатели во Кочани тогаш продолжи уште неколку километри во правец на Делчево ако сакаш да се сретнеш со...

Бочварски: Го рестартиравме градежниот сектор со инвестиции од преку 2 милијарди евра

Денеска на панел дискусија постветена на инфраструктурата како дел...

Инспекциските служби на Општина Центар со рекордни резултати на терен

Инспекциските служби на Општина Центар деновиве спроведуваат интензивни контроли...

КОЛУМНА

ИНТЕРВЈУ

СЛЕДЕТЕ НЀ

Македонија

Меџити: Си УНИЦЕФ и УСАИД успешно ја спроведовме кампањата за имунизација

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити имаше свое излагање на стручниот настан посветен на превентивната здравствена заштита, со...

Пратеникот Крмов во Чашка против насилието на Шаќири и ДУИ

Пратеникот од Левица, Борислав Крмов, заедно со советникот во општина Велес, Димитар Абрашев, денес беа дел од протестите...

Локално

Инспекциските служби на Општина Центар со рекордни резултати на терен

Инспекциските служби на Општина Центар деновиве спроведуваат интензивни контроли на активните градилишта, со фокус на јавната чистота и намалување на аерозагадувањето. Изминативе...

Хроника

Приведен гевгеличанец поради криумчарење на цигари и тутун

Ноќва (14.09.2023) во 01.20 часот на Граничен премин Богородица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го...

Свет

Масовни протести во Аргентина поради мерките за штедење

Работничките синдикати во Аргентина повикаа на масовен штрајк во...

Спорт

Фудбал
Ракомет
Кошарка
Останати спортови

Архива

Дијаспора

spot_img

Библиотека

Четврта Малореканска научна конференција

Во деновите помеѓу 2 и 5 септември, Свештената Бигорска Обител ја имаше честа да биде домаќин на четвртата по ред Малореканска научна конференција, насловена „По патеките на Дичо Зограф“. Оваа угледна научна средба беше организирана со благословот на нашиот почитуван надлежен Митрополит, Неговото Високопреосвештенство...

Кинезите не знаат за доста – BYD планира фабрика во Мексико

Додека европските производители на авотмобили се' уште се опоравуваат од кризата, оние од Азија,...

Востоличен Митрополитот Крушевски и Демирхисарски г. Јован

Денеска, во историскиот храм-паметник „Свети Николај Чудотворец“ во херојскиот град Крушево, се изврши востоличувањето...

Случајни објави

spot_img

Последни објави

Делчево: Започна реконструкцијата на ул „Ванчо Прке“

Започна реконструкцијата на ул „Ванчо Прке“ во должина од 223 метри која е една од најфреквентните улици во населбата Втори Реон во Делчево. Реконструкцијата...

Македонското друштво “Илинден“-Тирана ги осудува обидите на европратеникот Ковачев за преставување на Македонците во областа Гора како Бугари

Македонското друштво “Илинден“-Тирана најостро ги осудува произволните и крајно навредливи изјави во однос на населението во Гора како бугарско. Имено, во својство на европратеник,...

Денска во Тирана ќе се одржи промоција на фото албумот со „Народни носии на македонското национално малцинство во Република Албанија“

Македонското друштво “Илинден“-Тирана, на 14 јули 2023 година, со почеток во 18 часот во „Реја“ (пред Национална галерија) – Тирана, организира промоција на фото...

Гази Баба: Учесник во “REAL EXPO 2023” во Сараево

Градоначалникот Бобан Стефковски предводи делегација на Општина Гази Баба, која од денес учествува на тридневен саем во Сараево, Босна и Херцеговина.Овие три дена нудат...

Герасимовски: Секоја недела килограм овошје од прва класа за сите деца запишани во градинка

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски заедно со министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за труд и социјална политика Јованка Тренчевска...

Добивајте вести на вашата е-пошта

НАЈПОПУЛАРНО

Привршува асфалтирањето на новопроектираната улица во Стар Аеродром

Привршува реализацијата на проектот за асфалтирање на новопроектиранта улица...

Галичка свадба во 1955 година (ВИДЕО)

Галичка свадба во 1955 година - вистинско парче богатство....

Прославувањето на 1-ви мај во бригадата

Под ројот на непријателски куршуми, партизаните во борбата за...